Otomobilin periyodik kontrolü sırasında göstergelerin (benzin, yağ, hararet göstergesi gibi) doğruluk payı saptanmalı ve eksilen sıvılar yenilenmelidir.

Otomobili uzun süre kızgın güneşin altında bırakmak son derece tehlikelidir çünkü camların kapalı olması iç sıcaklığı arttırıp ön paneli deforme eder. Aynı zamanda bu sıcaklık kapı ve cam kenarlarındaki lastiklerde deformasyon ve çatlamalar meydana getirerek suyun otomobile sızmasına neden olur. Bunu en aza indirmek için sıcak günlerde camları biraz açık bırakmak, lastikleri vazelinlemek gerekir.

Otomobili sıcaktan korumak için bilinenin aksine ağaçlıklı bir yere parketmek son derece sakıncalıdır. Çünkü bitkilerden dökülen polen ve benzeri maddeler otomobilin boyasına zarar verir.

Yağ değişimi ömrü uzatır!

Aracınızın motorunun ömrünü uzatabilmek için yapabileceğiniz en önemli şey yağ değişimidir. Yağ filtrenizi her 5000 km’de bir veya 6 ayda bir değiştirmeyi ihmal etmeyin. Yağ değiştirmeden önce motoru stop edin ve biraz soğumasını bekleyin. Yağ kontrol çubuğunun sonuna kadar batırdıktan sonra çıkararak kontrol edebilirsiniz.